TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

İHU TÖMER’de Türkiye Mezunları Konuşuldu

İbn Haldun Üniversitesi İHU TÖMER olarak düzenlediği Türkçe Söyleşiler 6 programında “Türkiye Mezunları’nın rolü” konulu söyleşinde konuşan TUMED Başkanı Ergash Jumaev, “Mezunlar Türkiye ile kendi ülkeler arasında köprü rolunu üstleniyor” dedi.

TUMED ile ilgili Ibn Haldun Ünivesitesi’nin öğrencilerine açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Jumaev, TUMED’in neden ve hangi amaçla kuruludğunu anlatarak, şu ifadelere yer verdi: “Ulusluararası öğrenciler Türkiye’ye gelerek burda okuyup mezun oldular. Bazıları mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı, bir kısım daha yüksek seviyelere ulaşabilmesi için okullarına devam ettiler. Ancak Türkiye’deki bazı insanlar onları öğrenci gözüyle bakıyorlar. Bu ve bazı sebeplerden dolayı dedik ki niye Türkiye’de mezun olan ile ilgilenen bir kurumumuz olmasın. Bu nedenle 2016 ylının mart ayında Türkiye Mezunlarıyla TUMED’i kurmaya karar verdik. Uluslarası Mezunları bir araya getiren, onlarla ilişkilerini koruyan bir derneğimiz olsun istedik. Yönetim Kurulumuz ise tamamen uluslararası mezunlardan oluşmaktadır.”

“Türkiye’de edindikleri tecrübelerle güzel çalışmalara imza atıyor”

TUMED’in çalışmaları hakkında bilgi veren Jumaev, “Farkı ülkelerde, zamanlarda buluşuyoruz, eski mezunları dahil bulup onlara işbirliği ve proje geliştirbilmeri için çaba gösteriyoruz. Örnek olarak, Türkiye’den bir firma mesela Nijerya’da yatırım yapmak istiyor. Oradaki insanları tanımıyor, Türkiye mezunları aracılığıyla oralarda sosyokültürel, ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendiriyor. Çünkü biz arkadaşları tanırız, güvendiğmiz kişiler ve türkçe biliyorlar. Böylece o orada yaşan mezun arkadaşlarımız hem iş sahibi hem de güç sahibi oluyor.” sözlerine yer verdi.  

Türkiye mezunlarının mezun olup kendi ülkelerine döndüklerinde iyi yerlere geldiklerini aktaran Başkan Jumaev, “Mezunlarımız Türkiye’de edindikleri tecrübelerle güzel çalışmalara ve projelere imza atıyor. Mezunlarımız kendi ülkelerinde şirketler açıyor, Türkiye’de kazandıkları tecrübeleri oralara aktarıyor. O ülkelerde yaşayan, okuyan gençlere de örnek oluyor.” ifadelerini kullandı.

“Mezunlarımızla bire bir irtibat kuruyoruz ”

Türkiye mezunlarının mezun olduktan sonra gönül rolünü üstlendiklerini kaydeden Başkan Jumaev, “ Şu anda TUMED 70’in üzerinde ülkelerinde bire bir mezunlarımızla iletişim kurduk. Şu ana kadar yaklaşık 3 bin 500 mezunlarımızla irtibat kurduk. Temas kurduğumuz arkadaşlar kendi memlektelerinde çeşitli STK’lar kuruyor, mezunlarımızın kurdukları 30 üzerindedir.” diye konuştu.