TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

Libyalı Türkiye Mezunu: “Türklerin Teminatı Benim”

O vefanın ismi de Libyalı Muhammed el Manguş…

TÜRK BURSLARIYLA OKUDU

İstanbul’daki eğitim yaşantısına Kabataş Lisesi ile başlayan Manguş, sonrasında İTÜ’ye girmeye hak kazandı. İTÜ’de önemli arkadaşlıklar edinen Manguş 1964 yılında İTÜ’den mezun oldu ve ülkesine geri dönüp vatanına hizmet etmeyi kendine vazife bildi. Vazife bildiği ve ölene dek asla unutmayacağı bir şey daha vardı Manguş’un; Türklere ve Türkiye’ye vefa…

Manguş, 1973 yılında Türklerin uluslararası alandaki ilk inşaat çalışmasının başlamasına sebep oldu. Libya’nın en büyük limanlarından biri olan Tripoli’nin inşası için Avrupa ve Asyalı çok sayıda müteahhit başvuru yaparken, o vefa borcu olan ve sonrasında da “Ne yaparsam yapayım onlara borcumu ödeyemem” diyeceği Türkleri seçti ve bu rüya da böyle başladı.

TEMİNATSIZ BAŞVURU

Limanın inşası için başvuran Türkleri seçen Manguş, ona yöneltilen “Teminatları yok, paraları var mı belli değil, bu adamları neden seçtin?” sorularına sadece bir cevap vermişti:“Türkler’in teminatı benim.” Manguş’un bu sözleri Türkiye’ye ve Türklere uluslararası alandaki inşaat faaliyetlerinin başlamasına sebep oldu ve kısa süre içerisinde çok sayıda Türk firma Libya’ya iskan hizmeti sağlamak için akın etti.

Manguş’un referansıyla Suudi Arabistan, Mısır gibi birçok ülkede faaliyet gösteren Türkler, uluslararası alanda inşaat sektöründe dişli bir rakip olduğunu tüm dünyaya duyurdu.

MANGUŞ’UN TÜRKİYE SEVDASI

Manguş, lise ve üniversite dönemlerinden kazandığı Türkiye sevdasını ömrünün sonuna kadar unutmayan Manguş, başbakanlığı döneminde de Türk firmalar ile birlikte çalışmaya devam etti ve bu çalışma onu hiç pişman etmedi.

2012 yılında akciğer kanseri teşhisi konulan Manguş’a Türkiye’de, o çok sevdiği, aşık olduğu ülkede tedavi uygulandı. Manguş 29 Mart 2016’da İkinci vatanım” dediği  Türkiye’de vefat etti ve vasiyeti üzerine Manguş İstanbul’a defnedildi.

Haberin tam metni için: https://m.ensonhaber.com/bir-vefa-ornegi-muhammed-el-mangus.html