TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

MEZUN OLACAK ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

Türkiye’de eğitimini başarılı şekilde tamamlayıp mezun olan uluslararası öğrenciler, mezun olduktan sonra Türkiye’de kalması için aşağıdaki mevzuata dikkat etmesi önem taşımaktadır.
6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 30 uncu maddesinin 12. Fıkrasında Türkiye’de yüksek öğrenimini tamamlayanlardan mezuniyet tarihinden itibaren altı ay içinde müracaat eden yabancılar;
“Bu amaçla ikamet izni talebinde bulunan yabancılara mezun oldukları tarihten itibaren altı ay içinde müracaat etmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere en fazla bir yıl süreli ikamet izni verilebilir.” şeklinde aktarmaktadır. Ancak uluslararası öğrenci Mezuniyet tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde ikamet randevu talep etmesi gerekmektedir . Ayrıca İl göç müdürlüğüne öğrencilik statüden mezun statüde geçtiğini bildirmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde mezun olduğunu bildirmediği için 192 TL idari ceza ve mezuniyet sonra 15. günden itibaren cezalı sürece girerek her gün için cezaya tabii tutulacaktır hem de ikamet almak için giriş – çıkış ( yurtdışına gidip gelmesi ) talep edilecektir.