Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

TUMED

MEZUN OLACAK ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

Türkiye’de eğitimini başarılı şekilde tamamlayıp mezun olan uluslararası öğrenciler, mezun olduktan sonra Türkiye’de kalması için aşağıdaki mevzuata dikkat etmesi önem taşımaktadır.
6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 30 uncu maddesinin 12. Fıkrasında Türkiye’de yüksek öğrenimini tamamlayanlardan mezuniyet tarihinden itibaren altı ay içinde müracaat eden yabancılar;
“Bu amaçla ikamet izni talebinde bulunan yabancılara mezun oldukları tarihten itibaren altı ay içinde müracaat etmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere en fazla bir yıl süreli ikamet izni verilebilir.” şeklinde aktarmaktadır. Ancak uluslararası öğrenci Mezuniyet tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde ikamet randevu talep etmesi gerekmektedir . Ayrıca İl göç müdürlüğüne öğrencilik statüden mezun statüde geçtiğini bildirmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde mezun olduğunu bildirmediği için 192 TL idari ceza ve mezuniyet sonra 15. günden itibaren cezalı sürece girerek her gün için cezaya tabii tutulacaktır hem de ikamet almak için giriş – çıkış ( yurtdışına gidip gelmesi ) talep edilecektir.

Post a Comment