TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

Medeniyetimizin Elçileri Türkiye Mezunları temalı İftar programımızı gerçekleştirdik.

Arap Yarımadası’ndan Balkanlar’a, Orta Asya’dan Afrika’ya kadar birçok ülkeden Türkiye’nin farklı üniversitelerden mezun olup, kimisi Türkiye’de kimisi kendi memketlerinde hayatını sürdüren uluslararası öğrenciler, TUMED’in iftar sofrasında buluştu.

“Türkiye’nin Gönüllü Kültür Elçileri” sloganıyla Türkiye Uluslararası Mezunlar Derneği (TUMED) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı YTB tarafından düzenlenen iftar programına TUMED Başaknı Ergash Jumaev, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, YTB İstanbul Koordinatörü Emre Oruç ve YTB Mezunlar koordinatörü Cengiz Polat, çok sayıda Türkiye mezunları ve aileleri katıldı. Bu sadece iftar programı değil aynı zamanda Türkiye’de eğitim görmüş, Türkiye’nin değerlerini paylaşan ve ortak paydaları Türkiye olan uluslararası dostlar buluşmasıydı. Bildiği gibi 1990’dan sonra Türkiye’ye yoğun bir şekilde uluslararası öğrenci akımı başlamıştı. 2023 vizyonuyla uluslararası öğrenci sayısının 250 bini aşması hedefleniyor. 165 ülkeden yaklaşık 150 bin öğrencinin mezun olması demek ki Türkiye’nin gönül elçilerinin sayısı her sene artıyor.

“Türkiye mezunları her ülkenin gündeminde”

TUMED mezun olanların sorunlarıyla dertleriyle ilgilenmeye devam ediyor. Aynı zamanda onların bir yerlere yerleştirilmesinde onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Uluslararası Mezunlar Derneği sadece mezunlarla değil İslam coğrafyasının bütün sorunlarıyla da ilgileniyor. Özellikle zulüm altında olan Müslüman kardeşlerimize sahip çıkıyor. UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, ilk mezuniyet programını hatırlatarak, “İstanbul’da ve genel olarak Türkiye’de uluslararası öğrencilerle ilgilenen dernek sayısı arttı. Elhamdülillah bu günlerimizde TUMED de kuruldu. Allaha şükür seneler önce mezunlarla ilgileniyor kimse olmazken günümüzde uluslararası mezunlarımız her ülkede, her yerde konuşuluyor, gündeme geliyor. Uluslararası öğrencilerin asıl görevi mezun olduktan sonra başlıyor. Biz Türkiye mezunlarına güveniyoruz. Türkiye’de eğitim görmüşse, çalışmışsa, burada ile ilgili kurumlarda işbirliği olmuşsa biz ona güveniyoruz. İnşallah ümmetin geleceğini oluşturacak olan uluslararası öğrenci kardeşlerimizdir.” ifadelerini kullandı.

“Bu buluşma gurur kaynağımızdır”

Ramazan ayında siz aziz gönül dostlarımızla iftar sofrasında buluşmamız bizim için gurur kaynağıdır diyen TUMED Yönetim Kurulu Başkanı Ergash Jumaev, “Elhamdülillah bugün dünyanın dört bir yanından gelerek Türkiye’de eğitimini tamamlayarak burada iş hayatına atılan ve mezuniyetlerine kavuşacak uluslararası gönüldaşlarımızla Ramazan’ın huzuru ve coşkusunu birlikte yaşıyoruz. Ayrıca bu bir iftar programından öte, bizim mezunlar olarak aynı hedefler doğrultusunda hareket ederek ortak değerlerimizi paylaşan, Türkiye müzahiri olan medeniyetimizin elçilerinin buluşmasıdır. Her geçen yıl artan uluslararası öğrenci sayısı ve bunun sonucunda giderek büyüyen Türkiye Mezunları ailesi, yakın gelecekte hem medeniyetimizin hem de Türkiye’nin bu gönüllü elçileri, uluslararası alanda, Türkiye’de öğrenciyken kurulan dostluklar sayesinde dayanışma güçlenecektir.” şeklinde konuştu. Jumaev, “Bu uzun yoluculuğumuzda bizlere kucak açan, gönül sofralarını bizlerle paylaşan misafirperver Anadolu İnsanına, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, bizim her zaman yanımızda olan mezun olmamıza canı gönülden destek veren UDEF, ve bünyesinde olan derneklere ve güzel bir şekilde eğitim almamıza imkan sağlayan başta YTB olmak üzere tüm kurum kuruluşlara teşekkürlerimi sunarım.” sözlerini dile getirdi. YTB İstanbul Koordinatörü Emre Oruç da yaptığı konuşmada, “Türkiye’de eğitim alıp mezun olan mezun kardeşlerimiz hepinizi selamlıyorum. Paylaşmak güzeldir. Ramazan ayında paylaşmak güzel. Farklı coğrafyalardan gelen uluslararası öğrenci kardeşlerimizle paylaşmak çok daha güzel olur.” dedi.