TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

TUMED-Uluslararası Mezunlar Derneği ile Türkiye Mezunları “Dostlar Sofrası”nda buluştu.

Türkiye’deki farklı üniversitelerden mezun olup iş hayatlarına Türkiye’de devam eden Uluslararası Mezunlarımız ile Dostlar Sofrasında buluştuk.

Gerçekleştirmiş olduğumuz programımıza, aralarında Azerbaycan, Pakistan, Yunanistan, Ürdün, Makedonya,  Kosova, Cezayir, Fas, Mali, Etiyopya, Hindistan, Kırgızistan, Bangladeş ve İran’ın da bulduğunu 38 ülkeden mezunlar katıldı.

Dostlar Sofrası programının açılış kısmında TUMED Yönetim Kurulu başkanı Dr. Ergaş Jumaev, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki üniversitelerden mezun olanları ilk kez bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Yönetim kurulunun tamamı mezunların oluşan TUMED, her zaman birlik be beraberlik içerisinde olacağını, bundan sonra da Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek ve Türkiye’nin yanında yer almak için faaliyette bulunacağını söyleyerek konuşmasına devam etti. Türkiye’de son bir buçuk sene içerisinde gerçekleşen elim olayları da değinen Jumaev mezunlar adına Türkiye’deki FETÖ darbe girişimini güçlü bir dilde kınadı.

Yakın zamanda kapsamlı bir ÇALIŞTAY düzenlemeyi de planladığını ifade eden TUMED Yönetim Kurulu başkanı, “Derneğimiz, mezunlar ile Türkiye arasında bir köprü görevi görüyor. Bugüne kadar yaklaşık 90 bin uluslararası öğrenci Türkiye’de eğitim hayatını tamamladı. Dernek aracılığıyla mezunlarla irtibatımız güçlenecektir.” diyerek konuşmasına son verdi.

Program Maarif Vakfı Öğrenci ve Mezunlar Sorumlusu Ali Arıkmert’in konuşmasıyla devam etti, yaptığı konuşmada Maarif Vakfın işleyişini ve gelecek çalışmaları anlattı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyon başkanı Mehmet Ali Bolat konuşmasıyla program devam etti. Türkiye ile mezun olanların ilişkilerine çok önem verdiklerini söyledi.

Programın son kısmında eski Türkiye Mezunlarımızdan Cibutili Ali Muhammed Farah ise memleketlerine döndüğünde her bir mezunun birer Türkiye elçisi olacağını ifade etti.

Program Türkiye Mezunlarımız ve aileleriyle hatıra fotoğrafları çekilerek son buldu.