TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

Türkiye Mezunları Arnavutluk ile İlişkilerde Önemli Role Sahip

Türkiye Mezunu Arnavutlar, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde ve geliştirilmesinde önemli rol üstleniyor.

Türkiye’de eğitim alan Arnavut Öğrenciler iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde ve geliştirilmesinde önemli rol oynuyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluklar Başkanlığı (YTB) ile Arnavutluk Türkiye Mezunları Derneğince başkent Tiran’da 2 Aralık’ta düzenlenecek “Türkiye Mezunları Buluşması” öncesinde, eğitimini Türkiye’de tamamlamış Arnavutluk vatandaşları ayrı bir heyecan yaşıyor.

Arnavutluk Türkiye Mezunlar Derneği başkanı Egert Haxhiu, yaptığı açıklamada, dernek olarak amaçlarının Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini geliştirmek, Türkiye’deki imkanları Arnavutluk’a aktarmak ve Türkiye’de okumak isteyenlere yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

Türkiye eğitim alınabilecek en iyi yer

1992’den beri 3 bine yakın Arnavutluk vatandaşının Türkiye’de eğitim aldığını aktaran Haxhiu, şu anda Türkiye’de eğitim gören yaklaşık 900 öğrenci bulunduğunu söyledi. YTB’ye de teşekkür eden Haxhiu, her sene lisans, yüksek lisans, doktora ve başka alanlarda destekler ve burs imkanları sunularak Arnavutluk öğrencilerinin YTB tarafından sahiplendiğini aktardı. “Türkiye’de okumak ve Türkiye’nin öğrencilere bu imkanlarını sunmasından dolayı müteşekkiriz. Bütün Arnavut öğrencilere Türkiye’de okumalarını tavsiye ediyoruz. Onların eğitimlerini güzel bir şekilde alabilmeleri için en iyi yer Türkiye’dir. Türkiye’nin güzelliğini, insan sevgisini görmelerini tavsiye ediyoruz.”

Türkiye’yi sevmemek diye bir şey söz konusu olmamalı”

Ege Üniversitesinden mezun olan, Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası (ATTSO) Genel Sekreteri Erinda Zhupani de Türkiye’nin kendisi için çok önemli bir yer olduğunu söyledi. Erinda sözlerine şöyle devam etti “Türkiye’yi sevmemek diye bir şey söz konusu olmamalı. Yüz yıllarca ortak geçmişe sahip olan ülkelerimiz benzer gelenek ve kültürel özelliklere sahip. Türkiye’ye geldiğimizde kendimizi evimizde gibi hissediyoruz.” dedi.

İki ülke arasındaki iş birliği ile kardeşlik ve dostane ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğine inandıklarını belirten Zhupani, ATTSO’ya üye 70 şirket bulunduğunu ve Türkiye mezunu arkadaşlarının büyük katkılar sunduğunu ifade etti.

Yazının tam metni için: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turkiye-mezunlari-arnavutluk-ile-iliskilerde-onemli-role-sahip/1326585