TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

Türkiye Mezunu Nijeryalı Bello “Turkria”yı Kurdu!

Orta öğrenimi Bursa ve Kayseri’de tamamlayan, Erciyes Üniversitesinde İlahiyat bölümünü bitiren ve Uludağ Üniversitesinde din sosyolojisi üzerine yüksek lisansına devam eden Bello, Türk firmalarında farklı pozisyonlarda görev aldıktan sonra eşiyle kendi danışmanlık firmasını kurdu. Ailesi ile Lagos’ta yaşayan Bello, “Turkria International Limited şirketini kurarak Türk firmalarına Nijerya’da danışmanlık hizmeti sunmayı ve iki ülke arasında ekonomik ilişkilere destek olmayı hedefledik. Ayrıca Turkria Foundation adlı bir yardım vakfımız bulunuyor. Firmamızın ismi ‘Turk’ ve ‘Nigeria’ kelimesinin sonundaki ‘ria’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor.” dedi. Üniversiteden mezuniyet törenine ailesinin katılamadığını söyleyen Bello, “Türkiye’de benim derdimle dertlenen ve bana her zaman yardım eden Kayseri’deki manevi ailem mezuniyet törenimde beni yalnız bırakmadı. Bu, 11 yaşından beri Türkiye’de eğitim gören biri olarak beni çok mutlu etmişti.” ifadelerini kullandı.

Nijerya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen yıl arttığını belirten Bello, tarım, enerji ve gıda başta olmak üzere birçok alanda ekonomik iş birliğinin arttırılabileceğini, serbest ticaret bölgeleri ile siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için daha fazla adım atılması gerektiğini söyledi.

Haberin tam metni için: https://www.turkiyemezunlari.gov.tr/haberler/1233/turkiye-de-burslu-egitim-goren-nijeryali-bello-turkriayi-kurdu/