TUMED, Uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın iletişim ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2016 yılında kurulan uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

İletişim Bilgileri
Yeni Bahçe Sk. No:1 D:No:1
Hırka-i Şerif, Fatih-İST
info@tumed.org.tr
+90 212 533 0110

TUMED

Türkiye Mezunları İftar programını gerçekleştirdik.

Türkiye’de farklı üniversitelerden mezun olan uluslararası mezunlar, TUMED – Uluslararası Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Televizyon habercilerinin ve gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği programımızda, aralarında Azerbaycan, Pakistan, Arnavutluk, Sudan, Sierra Leone, Ürdün, Makedonya, Cezayir, Fas, Mali, Etiyopya, Hindistan, Kırgızistan, Bangladeş ve İran’ın da bulduğunu 59 farklı ülkeden 367 kişi ve 74 çocuk ile iftar yemeğinde biraraya geldik.

MEZUNLAR İFTAR programı, değerli Mezunlarımızı ve ailelerini Başkanımızın selamlama konuşması ile başladı. Başkanımız Dr. Ergaş Jumayev konuşmasında, Mezunlar Derneği olarak hızla artan uluslararası mezunlar yoğunluğuna yönelik çalışmaların yürütüldüğünü vurguladı. Ayrıca ”Yeni mezunlara yol göstermek, iş hayatlarında atılacakları ilk adımlara destek olmak, çalışma hayatlarına devam edenlerle bir araya gelip fikir üretmek, oraya konulan projeleri hayata geçirmek ve medeniyetimizin yeniden inşası için ihtiyaç duyulan birliği sağlamak en önemli hedefimiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin mezun olan öğrencilerle ilgili, daha aktif ve etkin politikalar üretmesinin zorunlu olduğuna işaret eden TUMED Başkanımız, “Burada en önemli hususlardan biri, bu mezunların kendi ülkelerine dönmelerinin yanı sıra, Türkiye’de de kalıp, aldıkları bilgi ve tecrübeyi Anadolu insanıyla paylaşmak isteyenler için gerekli imkanların sağlanması ve bu yoldaki zorluklarının kolaylaştırılmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu. Ek olarak ”Türkiye Mezunları, Türkiye’de, bir Arnavut, bir Bangladeşli, bir Cibutili olabilir ama ülkelerine döndüklerinde birer Türk, birer Türk elçisidir.” diyerek, ilerleyen yıllarda uluslararası öğrenci sayısının 250 binlere kadar artabileceğini sözlerine ekledi. Başkanımız ülkelerarası bağların güçlendirilmesi konusunu da ele alarak konuşmasını sona erdirdi.

İFTAR yemeği sonrası kadim dostların uzun uzun muhabbetleri akabinde program nihayete erdi.